The first event of 2019 was the Study Session organised in collaboration with the European Council of Young Farmers (CEJA) and the European Youth Centre Budapest, in Hungary. Almost 40 people, with participants and team included met 25th of February to the 6th of March at the youth centre to discuss rural youth’s participation in democratic processes and learn how to use the tools of democracy to have the rural voices heard.
The event kicked off the annual topic of Democracy, which will be central to all our events of 2019 and that builds on the previous year’s theme of Youth Participation. The theme of democracy is a important one not only since 2019 is the year of European elections and such changing events as Brexit, it is also important to raise awareness among rural youth about their opportunities to take part in society and the change that effects them.
The Democritical study session was received very well by the participants, who came from 19 national organisations all representing rural youth. After the event several of the participants returned home and wrote articles on their experiences. Some of these articles can be seen here below. Let’s hear how the participants experienced the study session:
Article by Katica Muršec
Zimski seminar: »Democritical«
Madžarska 2019
Demokratično. Demokracija. Kritično razmišljanje. So besede, katere mladi po objavljenih statičnih podatkih neradi povežemo. Ena izmed oblikovanih definicij prisotnih na seminarju se glasi: » Demokracija je proces sodelovanja vseh, pri odločanju o življenju, o človekovih pravicah in o svobodi govora«.
Kot članica Društva podeželske mladine Spodnjega Podravja, mi je Zveza slovenske podeželske mladine – ZSPM omogočila udeležiti se zimskega seminarja »Democritical«, ki ga je organizirala Evropska podeželska mladina (RYEurope) in Evropski komite mladih kmetov (CEJA) v sodelovanju z mladinskim oddelkom direktorata za demokratično delovanje Evrope (CoE). V Evropskem mladinskem centru Budimpešte se nas je zbralo 38 mladinskih delavcev in mladinskih prostovoljcev iz 18 različnih držav.
Seminar je potekal od 24. februarja do 3. marca 2019 v Budimpešti. Sama vsebina seminarja je zajemala razumevanje problemov s katerimi se soočamo mladi na podeželju v demokratičnih procesih ter iskanju inovativnih in privlačnih načinov sodelovanja.
Začeli smo z večerom dobrodošlice, z zabavno igro in s spletanjem prvih prijateljskih vezi. Naslednje jutro, je sledil pozdrav, predstavitev gostiteljev, predstavitev ciljev, pričakovanj, programa, še več spoznavnih iger in SWOT analiza stanja na podeželju. Tretji dan je zajemal razumevanje pojma demokracija, vpletenost posameznika v demokratičen proces ter razmislek o ovirah, ki se pojavljajo pri participaciji mladih v procesu demokracije. Dalje smo delali na razumevanju vpliva čustev na demokratičen proces, tako v dobrem kot v negativnem smislu. Četrti dan je zajemal kritično razmišljanje o vplivu medijev, o resničnih in lažnih novicah. Ta dan smo imeli tudi zunanjega predavatelja gospoda Andrea Boccuni-a iz The Good Lobby, kateri nam je predstavil in približal zagovorništvo in lobiranje s poudrakom na priložnostih za državljane. Peti dan je temeljil na kampanjah. Zunanja predavateljica Kristen Aigro, nekdanja članica Evropskega mladinskega foruma, nam je na podlagi političnih kampanj svetovnih blagovnih znamk prikazala pomen in sporočilo kampanj. Sledil je prost popoldan, kjer smo v različnih skupinah raziskali prečudovito Budimpešto in za trenutek občutili utrip mesta. Šesti dan smo namenili temi volitev. Voliti ali ne voliti? Ta dan je seminar potekal na terenu, natančneje pred dvema fakultetama, kjer smo študente in mimoidoče, tako domačine kot tujce spraševali, če bodo oddali svoj glas na letošnjih Evropskih volitvah. Zakaj ja in zakaj ne. Sledil je povratek v mladinski center, kjer je nastopil naš trenutek. Potrebno je bilo uporabiti znanje, ki smo ga pridobili skozi teden in ga pametno uporabiti pri oblikovanju akcijskega načrta, katerega smo morali pripraviti sami. Dalje smo dobili nalogo da le ta akcijski načrt implementiramo v našem domačem, ruralnem okolju. Tako smo ves naslednji dan namenili strateškemu načrtovanju akcijskega načrta ter sami predstavitvi.
Seminar je potekal, meni na zelo zanimivi način, saj smo bili ves čas v interakciji drug z drugim. Delo je potekalo v skupinah, ob vsaki novi tematiki, si zamenjal skupino in tako še samo bolj razširil svoj pogled, znanje o vseh omenjenih temah. Preko tega načina dela sem z lahkoto predstavila položaj svoje nacionalne organizacije – ZSPM , svoj osebni pristop do demokracije in vpletenost mladih podeželanov. Hitro sem dobila vpogled v dobre prakse, težave oziroma stanje mladih po Evropi. Vsak dan pred večerjo, smo opravili refleksijo dneva po manjših skupinah, kjer smo govorili o znanjih, ki smo jih ta dan pridobili, kaj nas je zmotilo, kaj je pritegnilo našo pozornost, itd. Ne smem pozabiti omeniti, da smo po večerih imeli različne zabavne aktivnosti, in sicer od mednarodnega večera, kjer si lahko okusil dobrote sodelujočih držav, do tematskih zabav, kjer si pokazal svoje plesne sposobnosti.
Dnevi so hitro minevali, spomini in znanje so tisti, ki bodo ostali. Seminar mi je omogočil delo in učenje v mednarodnem okolju, izražanje v tujem jeziku, delati in najti kompromise znotraj različnih manjših ekip. Osebno sem se naučila, kako pomembno je, da mladi izrazimo svojo odločitev skozi glas, torej oddamo svoj glas na voliščih, da smo del demokracije. Predvsem pa sem se veliko naučila o lobiranju, ki mi je bilo predtem popolna neznanka.
Če tudi ti želiš pridobivat znanje na neformalni način izobraževanja in spoznavat nove ljudi ter hkrati potovati spremljaj stran Zveze slovenske podeželske mladine, ker ti omogoča veliko načinov izobraževanja in nepozabnega druženja.
Katica Muršec,
Društvo podeželske mladine Spodnje Podravje.